Türkmenistan'daki Çifte Vatandaşlik Uygulamasi Hakkinda Duyuru

Aşkabat Büyükelçiliği 16.10.2012

                                                                                                                                                                                                                                                 
TÜRKMENİSTAN’DAKİ ÇİFTE VATANDAŞLIK  UYGULAMASI

HAKKINDA  DUYURU

Türkmenistan Anayasasının 7. maddesi uyarınca, Türkmen vatandaşlarının bir başka ülke vatandaşlığını da kazanmaları mümkün olamamaktadır. Çifte vatandaşlığı bulunanların ise, Türkmenistan veya diğer ülke vatandaşlığından birini tercih etmeleri ve bu çerçevede ilgili ülke makamlarına başvurarak vatandaşlıktan çıkma işlemini yapmaları gerekmektedir.

Öte yandan, Türkmenistan’da  2013 Temmuz ayına kadar, eski tip Türkmen pasaportlarının yenileriyle  değiştirilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.  Bu amaçla başvuruda bulunan ve çifte vatandaşlığı olan Türkmen vatandaşlarının, pasaport vermekle yetkilendirilmiş Türkmen makamlarına, diğer ülke vatandaşlığından çıkmış olduklarına dair belge ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, yeni tip Türkmen pasaportu almaları mümkün olamayacaktır.

Bu çerçevede, Türk vatandaşlığının yanı sıra Türkmenistan vatandaşlığı da  bulunan, tercihlerini Türkmenistan vatandaşlığı  yönünde kullanarak, Türkmenistan pasaportu almak isteyen vatandaşlarımızın, “Türk  vatandaşlığından izinle çıkmak” üzere işlemlerini   başlatmak için bir an önce Büyükelçiliğimize başvurmaları önem taşımaktadır. Bunun, yukarıda da belirtildiği üzere, Türkmenistan Anayasasının ilgili maddesi uyarınca zorunluluk arzettiğinin hatırlatılmasında yarar bulunmaktadır.

Saygı ile duyurulur.

Pazartesi - Cuma

08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Büyükelçiliğimizin bulunduğu Göroglu Caddesi'nin eski adı olan "Şevçenko" olarak geçmekte olup Büyükelçiliğimizin sokak adı ve bina numarasıyla birlikte "Şevçenko 9" olarak tarif edilmesi kolaylık sağlayacaktır.
Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Müşavirliğimiz "Kültür Merkezi" olarak bilinen ayrı bir binada bulunmaktadır (Göroglu Caddesi 41, Ertugrul Gazi Camii'nin yanı).
1.1.2018 Yılbaşı
8.3.2018 Uluslararası Kadınlar Günü
21.3.2018 22.3.2018 Bahar Bayramı (Nevruz Bayramı)
18.5.2018 Anayasa ve Bayrak Günü
27.9.2018 Bağımsızlık Günü
6.10.2018 Hatıra Günü
12.12.2018 Tarafsızlık Günü