Korona Virüsünden Kaynaklanan Hastalık (covid-19) Sebebiyle Türkmenistan Tarafından Kara Sınır Kapılarında Yapılan Seyahat Kısıtlamalarına Ilişkin Önemli Duyuru

Aşkabat Büyükelçiliği 05.03.2020

1. Korona virüsünden kaynaklanan hastalığın (COVID-19) Türkmenistan’a getirilmemesi amacıyla ilgili Türkmenistan makamlarınca alınan önlemler kapsamında, Türkmenistan ile İran arasında insani nitelik taşıyan acil durumlar hariç, diğer amaçlı yolcu ve araç seferlerinin sınırlandırıldığı 24 Şubat 2020 tarihli duyurumuz ile bildirilmişti.

2. Yukarıda maruz önlem çerçevesinde, üçüncü ülke plakalı TIR’ların İran’dan Türkmenistan’a geçişleri 23 Şubat 2020 tarihinden bu yana durdurulmuştur.

Diğer taraftan, Türkmenistan’dan çıkış yaparak İran’a giriş yapmak ve bu güzergahı kullanarak Türkiye’ye hareket etmek isteyen Türkiye plakalı TIR’larımızın İran’a geçişlerine, Türkiye-İran arasındaki Gürbulak sınır kapısında yaşanan yoğunluk gerekçe gösterilerek, İran tarafından izin verilmemektedir.

3. Türkmenistan-İran sınır kapılarından yapılacak geçişlerin ne zaman açılacağı konusundaki mevcut belirsizlik nedeniyle, Artık sınır kapısı ile Altınasır TIR parkında bekleyen TIR’lar ile ülkeye yeni giriş yapan ve/veya yapmakta olan bütün TIR’ların ülkeden çıkışları için Türkmenbaşı Deniz Limanı’na yönlendirilmelerinin bir zorunluluk olarak ortaya çıktığı Türkmenistan makamlarınca bildirilmiştir.

Artık sınır kapısı ile Altınasır TIR parkında bekleyen TIR şoförü vatandaşlarımız ziyaret edilerek, Büyükelçiliğimizce Türkmen makamları nezdinde yapılan girişimlerin sonuçlarına ilişkin bilgiler kendileriyle düzenli olarak paylaşılmaktadır.

Korona virüsünden kaynaklanan hastalığın (COVID-19) İran’daki seyri ile İran-Türkmenistan ve İran-Türkiye sınır kapılarındaki yoğunluk göz önünde bulundurulduğunda, Türkmenistan-İran sınır kapılarının kısa süre içerisinde açılması beklenmemektedir (menfi).

Bu çerçevede, Türkmenistan’da bulunan ve oturum süresi dolacak olan TIR şoförü vatandaşlarımızın herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamalarını teminen, halihazırda Türkiye’ye dönüş güzergahında tek faal sınır kapısı durumunda olan Türkmenbaşı Deniz Limanı’nı kullanmaları en uygun seçenek olarak görünmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Büyükelçiliğimizin bulunduğu Göroglu Caddesi'nin eski adı olan "Şevçenko" olarak geçmekte olup Büyükelçiliğimizin sokak adı ve bina numarasıyla birlikte "Şevçenko 9" olarak tarif edilmesi kolaylık sağlayacaktır.
Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Müşavirliğimiz "Kültür Merkezi" olarak bilinen ayrı bir binada bulunmaktadır (Göroglu Caddesi 41, Ertugrul Gazi Camii'nin yanı).
1.1.2018 Yılbaşı
8.3.2018 Uluslararası Kadınlar Günü
21.3.2018 22.3.2018 Bahar Bayramı (Nevruz Bayramı)
18.5.2018 Anayasa ve Bayrak Günü
27.9.2018 Bağımsızlık Günü
6.10.2018 Hatıra Günü
12.12.2018 Tarafsızlık Günü