Korona Virüsünden Kaynaklanan Hastalık (covid-19) Sebebiyle Türkmenistan Tarafından Alınan Önlemlere Ilişkin Önemli Duyuru

Aşkabat Büyükelçiliği 05.03.2020

1. Korona virüsünden kaynaklanan hastalığın (COVID-19) Türkmenistan’a getirilmemesi amacıyla ilgili Türkmenistan makamlarınca alınan önlemler kapsamında, sözkonusu hastalığın tescil edildiği ülkelerin vatandaşı olan yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye giriş yaptığı pasaport türü ile ziyaret sebebine bakılmaksızın (diplomatik, hizmet, ticari, özel ve diğer) Türkmenistan sınır kapılarında ve bulaşıcı hastalıkları önleme merkezlerinde tıbbi kontrolden geçirilecekleri, solunum hastalıkları tespit edilen yabancı ülke vatandaşlarının ilave testlere tabi tutulacakları konusunda 24 Şubat 2020 tarihli duyurumuz ile bilgi verilmişti.

2. Yine Türkmenistan makamlarınca, 5 Mart 2020 tarihi itibariyle Türkmenistan’a uçuş gerçekleştirecek yabancı havayolu şirketlerine ait uçakların Aşkabat Uluslararası Havaalanı yerine Türkmenabat Havaalanına iniş yapmalarının, bilahare yolcuların sağlık kontrollerinin ve uçakla ilgili dezenfektasyon işlemlerinin Türkmenabat’ta yapılmasını müteakip, uçakların COVID-19 tetkik sonuçları negatif olan (hasta olmadıkları tespit edilen) yolcuları alarak Aşkabat Uluslararası Havaalanına iniş yapmasına izin verilmesinin öngörüldüğü, test sonuçları pozitif çıkan yolcuların ise Lebap Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi’nde 14 gün süreyle karantinaya alınacakları bildirilmiştir.

3. Türkmenistan makamlarınca genel olarak, zorunluluk arzetmediği sürece, Türkmenistan’da bulunan vatandaşlarımızın bu aşamada Nisan ayına kadar ülkeden ayrılmamaları, Türkmenistan dışında bulunan vatandaşlarımızın ise, vizeleri ve oturum izinleri bulunması halinde bile, Nisan ayına kadar Türkmenistan’a gelmemeleri tavsiye edilmektedir.

4. Ayrıca, Türkmen makamlarınca, bir şekilde Türkmenistan’dan çıkış yaptıktan sonra yeniden ülkeye giriş yapmak isteyen tüm yolculara yaklaşık 6 saat sürecek testler tatbik edileceği COVID-19 tetkik sonuçlarının pozitif olması (hasta olduklarından şüphelenilmesi) halinde ise 14 gün süreyle karantinada tutulacakları bildirilmiştir.

Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Büyükelçiliğimizin bulunduğu Göroglu Caddesi'nin eski adı olan "Şevçenko" olarak geçmekte olup Büyükelçiliğimizin sokak adı ve bina numarasıyla birlikte "Şevçenko 9" olarak tarif edilmesi kolaylık sağlayacaktır.
Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Müşavirliğimiz "Kültür Merkezi" olarak bilinen ayrı bir binada bulunmaktadır (Göroglu Caddesi 41, Ertugrul Gazi Camii'nin yanı).
1.1.2018 Yılbaşı
8.3.2018 Uluslararası Kadınlar Günü
21.3.2018 22.3.2018 Bahar Bayramı (Nevruz Bayramı)
18.5.2018 Anayasa ve Bayrak Günü
27.9.2018 Bağımsızlık Günü
6.10.2018 Hatıra Günü
12.12.2018 Tarafsızlık Günü