Türkmenistan'da Seyahat Edecek Tir Şoförlerimiz Için Önemli Duyuru

Aşkabat Büyükelçiliği 12.03.2020

Korona virüsü hastalığının (COVID-19) yayılmasının önlenmesi amacıyla ilgili Türkmenistan makamlarınca alınan tedbirler kapsamında Türkmenistan-İran sınır kapılarının 23 Şubat 2020 tarihi itibariyle yolcu ve araç trafiğine kapatılmasını müteakiben, Türkmenistan içindeki ve sınır kapılarındaki TIR parklarında bekleyen şoförlerimizin ülkemize dönüşlerinin Türkmenbaşı Deniz Limanı-Bakü güzergahı üzerinden sağlanması zarureti hasıl olmuştur.

Türkmenistan’a Özbekistan’dan ve Kazakistan’dan giriş yapan TIR’larımızın, ülkeye giriş yapılan sınır kapısından Türkmenbaşı Deniz Limanı’na kadar olan seyahatleri Türkmenistan trafik polislerinin gözetiminde, planlı şekilde ve konvoylar halinde gerçekleştirilmektedir.

Sözkonusu yolculuklar, Türkmen makamlarınca önceden belirlenen programlar doğrultusunda gerçekleştirildiğinden, TIR şoförlerimizin seyahat boyunca ihtiyaç duydukları her zaman ve her yerde mola vermelerine müsaade edilmediği öğrenilmiştir.

Konu hakkında görüşülen Türkmen yetkililer, kendilerine talimat olarak verilen yolculuk programına uymak zorunda olduklarını, TIR şoförlerimizin belirlenen noktalara belirlenen saatte intikallerinin sağlanmasından sonra mola verildiğini, Türkmenistan’da gece vakti seyahat edilmesinin tavsiye edilmediğini, bu sebeple mola verilen TIR parklarında sabaha kadar dinlenmelerinin mümkün olduğunu ifade etmişlerdir.

Yukarıdaki hususlar çerçevesinde, Türkmenistan’da yolculuk yapacak tüm TIR şoförlerimizin yeterli erzak ve gerekli sıhhi malzeme ile özellikle kalp, tansiyon ve şeker gibi kronik hastalıkları bulunan vatandaşlarımızın düzenli kullandıkları ilaçları yeterli miktarda yanlarında bulundurmaları önem arzetmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Büyükelçiliğimizin bulunduğu Göroglu Caddesi'nin eski adı olan "Şevçenko" olarak geçmekte olup Büyükelçiliğimizin sokak adı ve bina numarasıyla birlikte "Şevçenko 9" olarak tarif edilmesi kolaylık sağlayacaktır.
Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Müşavirliğimiz "Kültür Merkezi" olarak bilinen ayrı bir binada bulunmaktadır (Göroglu Caddesi 41, Ertugrul Gazi Camii'nin yanı).
1.1.2018 Yılbaşı
8.3.2018 Uluslararası Kadınlar Günü
21.3.2018 22.3.2018 Bahar Bayramı (Nevruz Bayramı)
18.5.2018 Anayasa ve Bayrak Günü
27.9.2018 Bağımsızlık Günü
6.10.2018 Hatıra Günü
12.12.2018 Tarafsızlık Günü