Türkmenistan'da Bulunan, Vize/oturum Izni Süreleri Sona Eren Veya Yakın Zamanda Sona Erecek Olan Vatandaşlarımız Için Önemli Duyuru

Aşkabat Büyükelçiliği 27.03.2020

COVID-19 salgını nedeniyle pek çok ülke tarafından, sınırların kapatılması, hava ve karayolu ulaşımlarının askıya alınması, ülkelere girişlerde sağlık raporu ibraz edilmesi, riskli Bölgelerden gelen yabancıların kabul edilmemesi ya da ülkeye girişlerini takiben karantina/gözetim altında tutulmaları gibi tedbirlere başvurulmaktadır.

Bu çerçevede, Türk Hava Yolları’nın Türkmenabat-İstanbul seferleri ile Türkmenhavayolları’nın Aşkabat-İstanbul ve Aşkabat-Ankara seferleri durdurulmuştur.

Ortaya çıkan olağanüstü durum nedeniyle, halihazırda Türkmenistan’dan çıkış yapamayan ve vize/oturum izin süreleri sona ermiş veyaönümüzdeki kısa dönemde sona erecek olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için, vize/oturum izinlerinin uzatılmasını teminen zamanlıca ilgili Türkmenistan makamlarına başvuruda bulunmaları önem arzetmektedir.

Vize/oturum izin sürelerinin uzatılması için zamanlıca yaptıkları başvurularını neticelendiremeyen vatandaşlarımızın durumlarının Büyükelçiliğimizce Türkmenistan makamları nezdinde takip edilebilmesini teminen, bu durumda olan vatandaşlarımızın bağlı bulundukları firmalarının yetkili personelleri tarafından imzalıyazıları ile (sözkonusu yazının ekinde vize/oturum süreleri uzatılacak personelin listesi ile pasaport fotokopileri yer alacak şekilde) Büyükelçiliğimize başvurmaları rica olunur.

Saygıyla duyurulur.


Pazartesi - Cuma

08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Büyükelçiliğimizin bulunduğu Göroglu Caddesi'nin eski adı olan "Şevçenko" olarak geçmekte olup Büyükelçiliğimizin sokak adı ve bina numarasıyla birlikte "Şevçenko 9" olarak tarif edilmesi kolaylık sağlayacaktır.
Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Müşavirliğimiz "Kültür Merkezi" olarak bilinen ayrı bir binada bulunmaktadır (Göroglu Caddesi 41, Ertugrul Gazi Camii'nin yanı).
1.1.2018 Yılbaşı
8.3.2018 Uluslararası Kadınlar Günü
21.3.2018 22.3.2018 Bahar Bayramı (Nevruz Bayramı)
18.5.2018 Anayasa ve Bayrak Günü
27.9.2018 Bağımsızlık Günü
6.10.2018 Hatıra Günü
12.12.2018 Tarafsızlık Günü