Yaşam koşulları, 16.3.2016

Genel sağlık ve temizlik koşulları ve tavsiyeler: Aşkabat şehri oldukça temiz bir şehirdir. Ancak, bireysel anlamda, sağlık ve temizlik koşullarına özen gösterilmesi ve şişe suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Ülkede salgın bir hastalık mevcut değildir.

a) Önerilebilecek doktor ve dişçi isim ve adresleri:

Central Hospital: Yunus Emre Caddesi, No:1 / Aşkabat
Melisa Diş Kliniği: Türkmenbaşı Caddesi, No:71/1, Aşkabat
Uluslararası Tıp Kardiyoloji Merkezi: Berzengi / Aşkabat
Niyazov Tedavi ve Diagnostik Merkezi: Oguzhan Sokak, No:11
Aşkabat Şehir Hastanesi: Garaja Burunov Sokak, No:1/ Aşkabat

b) İlaç temin koşulları:

Temel ilaçların ülke genelindeki eczanelerden, Central Hospital’ın ve Yimpaş’ın eczanelerinden elde edilmesi mümkündür.

Sosyal - kültürel yaşam ve turistik bölgeler

Kültürel faaliyetler: Aşkabat’ta muhtelif tiyatro ve konser salonlarında yerel gösteriler izlemek mümkündür. Ayrıca Büyükelçiliğimiz Kültür Merkezi’nde film gösterimi ve sergiler düzenlenmektedir.

Lokanta ve eğlence yerleri: Aşkabat’ta beş yıldızlı otellerin restoranları dışında, muhtelif restoran ve kafeler bulunmaktadır. Ayrıca, Yimpaş alışveriş merkezinin restoran bölümünde Türk yemeklerini bulmak mümkündür.

Ak Altyn Hotel Kafe-Restoran: Mahtumkulu Cd. No:141
Grand Turkmen Hotel Restoran : Göroglu Cd. No: 7
Florida Restoran : Göroglu Cd. No:4
Nissa Restoran : Türkmenbaşı ve Atabayev Cd. köşesi
Pizza House : Mahtumkulu Cd. 72/A
Asuda Nusay : Göroglu Cd.
Minara : 5 ayak anıtı Mir 3/1
Altın Cam : Mahtumkuli Cad. No:101
Sim Sim : Andalip Cad. No: 51
Payitagt Restoran : Andalip Cad. MIR Köçesi
Erzurum Lokantası : Şevçenko Köçesi
Ceyhun Restaurant : Türkmenbaşı Şayolu

Turistik bölgeler ve tatil olanakları: Türkmenistan’da turistik ve tarihi açıdan ilgi çekici bölgeler Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı şehri, TİKA tarafından restore edilen Sultan Sancar Türbesi, Selçuklu ve diğer dönemlere ait tarihi eser ve kalıntıları barındıran tarihi Merv şehri, Aşkabat yakınlarındaki tarihi Nisa kalesi ve Harezmşah devletinin başkenti Köhne Urgenç şehridir. Bu şehirlerde konaklama imkânları bulunmaktadır. Ülke içinde özellikle havayolu ulaşım ve konaklama fiyatları çok uygundur.

Alışveriş: Şehrin en önemli alışveriş merkezleri, Yimpaş Alışveriş Merkezi, Berkarar Alışveriş Merkezi, Optim Pazarı, Çöl Pazarı, Rus Pazarı, Univermag, Payitagt Alışveriş Merkezi, Altın Asır ve Köpetdag Pazarıdır.

Trafik: Şehirde orta yoğunlukta bir trafik akışı vardır. Çoğunlukla hususi araçlarla taksicilik yapılmakta olup, taksi ücreti kısa mesafelerde 5, uzun mesafelerde ve geceleri 10 Manat civarındadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar: Aşkabat genel olarak güvenli bir şehirdir. Açık ve kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak olup, sınırlı sayıda yerlerde sigara içilmesine izin verilmektedir.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Büyükelçiliğimizin bulunduğu Göroglu Caddesi'nin eski adı olan "Şevçenko" olarak geçmekte olup Büyükelçiliğimizin sokak adı ve bina numarasıyla birlikte "Şevçenko 9" olarak tarif edilmesi kolaylık sağlayacaktır.
Ticaret Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Müşavirliğimiz "Kültür Merkezi" olarak bilinen ayrı bir binada bulunmaktadır (Göroglu Caddesi 41, Ertugrul Gazi Camii'nin yanı).
1.1.2018 Yılbaşı
8.3.2018 Uluslararası Kadınlar Günü
21.3.2018 22.3.2018 Bahar Bayramı (Nevruz Bayramı)
18.5.2018 Anayasa ve Bayrak Günü
27.9.2018 Bağımsızlık Günü
6.10.2018 Hatıra Günü
12.12.2018 Tarafsızlık Günü