Türkiye Cumhuriyeti

Aşkabat Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye’nin Yeni Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu Güven Mektubunu Sundu , 02.02.2011


Türkiye’nin Yeni Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu Güven Mektubunu Sundu


Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a güven mektubunu sundu. Büyükelçi’yi sıcak ve dostane bir ortamda kabul eden Devlet Başkanı, Mütevellioğlu’na başarı dileklerini içeren ve iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayan bir mektup verdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme, bir çalışma toplantısı şeklinde geçti.

 
Büyükelçi Mütevellioğlu kabulde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün selam ve sevgilerini iletti ve Ata yurdunda olmaktan çok mutlu olduğunu, burada çalışmaktan şeref duyduğunu bildirdi. İki ülke ilişkilerinin temelinde kardeşlik bağlarının bulunduğunu vurgulayan Büyükelçi, “Bağımsızlığın ilanından hemen sonra, Türk işadamları ve girişimciler, mühendisler, eğitimciler, kültür ve bilim adamları, yani Türkmenistan’daki bütün Türk toplumu, ülkenin kalkınması için çok büyük katkı sağladı; adeta Türkmen kardeşleriyle omuz omuza çalıştılar. Bu yıllarda kardeş Türkmen halkından büyük destek ve misafirperverlik gördüler. İçinde bulundukları güven ortamından son derece memnun kaldılar.” diye konuştu.

 
Büyükelçi Mütevellioğlu, “bir millet iki devlet” anlayışıyla iki ülke liderlerinin attığı temelleri bundan sonra da kuvvetlendirmek üzere çalışmalara devam edeceğini kaydetti.